Raundapo gamintoja „Monsanto“ apkaltinta sukėlusi vėžį

Paruošė Paulius Jaruševičius, www.sveikata.org

Atsakingų technologijų institutas IRT pranešė, kad 2018 m. rugpjūčio 10 dieną JAV kompanija „Monsanto“ buvo pripažinta kalta sukėlusi vėžį ūkininkui Dewayne Lee Johnson‘ui. Kaltinimai buvo pateikti dėl to, kad „Monsanto“ neinformavo ūkininko, kad pesticidai „Roundup“ (Lietuvoje vadinamas raundapu) plačiai naudojami ir Lietuvoje, gali sukelti vėžį. JAV teismas „Monsanto“ priteisė sumokėti ūkininkui 289 mln. JAV dolerių. Ar mums Lietuvoje irgi teks laukti, kol kas nuo raundapo susirgs vėžiu ir teisme iškels šį klausimą? Gal pati visuomenė gali imtis priemonių, jei atsakingos institucijos to padaryti nepajėgios?

D.W. Jonson apkabino savo advokatą po to kaip teismas paskelbė nuosprendį. 2018 m. rugpjūčio 10 d.

Kaip pranešė nukentėjusiojo advokatas, JAV ūkininkas dirbo mokyklos laukuose su sunkiąja technika ir dideliais kiekiais pukšdavo glifosatą, vadinamą „Roundup“, iš 200 litrų cisternos, prikabintos prie traktoriaus. Kartą, sugedus sklendei, chemikalai laisvai liejosi ir ūkininkas taisydamas techniką buvo visas šlapias. Teisėjas pranešė, kad vėjui pučiant glifosato lašeliai nuolat krisdavo ant Johnsono veido. 2014 metais Johnsonui atsirado bėrimai ant kūno. Jis teismui teigė, kad, įtardamas glifosatų poveikį jo sveikatai, jis dėmesingai perskaitė visas raundapo instrukcijas ir net susisiekė su „Monsanto“. Gamintojas patikino, kad mokslininkai įrodė, jog chemikalai yra visiškai saugūs. Sulaukęs 42 metų, jis kreipėsi į gydytojus, kurie jam 2014 metais diagnozavo kraujo vėžį – ne Hodžkino limfomą. Ūkininkas teismo salėje apgailestavo, kad mokyklos laukuose, nieko neįtardamas, naudojo chemikalus, kurie sukelia vėžį. „Tai neetiška, tai žiauru, kad žmonės nėra informuojami apie pesticidų žalą“, – kalbėjo vėžiu susirgęs ūkininkas. „Monsanto“ jau daug dešimtmečių teigia, kad nepriklausomi mokslininkai yra ištyrę chemikalų saugumą. Tačiau teismas įrodė, kad „nepriklausomus” tyrimus dešimtmečiais finansuoja pati „Monsanto“ ir juose pateikiamos melagingos išvados naudingos pačiam gamintojui. Šiuo metu JAV teismuose „Monsanto“ laukia dar 4000 bylų, kuriose glifosatų gamintojas kaltinamas klaidinęs vartotojus ir savo nesaugiais produktais sukėlęs sunkius sveikatos sutrikimus.

Dar 2015 metų vasarą herbicidas „Roundup“ buvo uždraustas naudoti Prancūzijos soduose. Toks sprendimas priimtas, kai paaiškėjo, kad veikliosios šio preparato medžiagos yra itin kenksmingos žmogaus organizmui ir gali sukelti vėžį. Deja, komisaro Vytenio Andriukaičio vadovaujama tarnyba neatsilaikė prieš „Monsanto“ galybę. „Europos cheminių medžiagų agentūros rizikos vertinimo komitetas 2017 m. birželio 15 d. paskelbė išvadą, kad, remiantis epidemiologiniais duomenimis, taip pat ilgalaikių tyrimų duomenimis, taikant įrodymų metodą, glifosato klasifikavimas dėl kancerogeniškumo nėra pagrįstas“, – rašoma VAT atsakyme.

Deja, Lietuvoje raundapas itin plačiai naudojamas ne tik pramonėje, bet ir soduose piktžolėms naikinti. Herbicidą sodininkams parduoda „Žalia stotelė“ ir visos kaimo parduotuvėlės, o žemės ūkiui – didžiosios trąšų pardavimo kompanijos: „Litagra“, „Baltic Agro“ ir kt. Sodininkai ir ūkininkai Lietuvoje, taip pat kaip ir JAV, nėra informuoti apie raundapo galimai keliamą grėsmę sveikatai. Ar ne laikas visuomenei tarti savo žodį?

Komentarai

comments

Jums irgi gali patikti Daugiau šio autoriaus

Comments are closed.