Lietuva – jaunų našlių kraštas. Kodėl vyrai miršta anksčiau nei moterys?
Gyvensenos medicinos asociacija
Gyd. Inga Štelemėkienė
Paulius Jaruševičius
Statistika skelbia, kad moterų vidutinė gyvenimo trukmė yra ilgesnė nei vyrų. Faktiškai 57 proc. vyresnių nei 65 metai žmonių sudaro moterys, o iki 85 metų – 67 proc. Amerikoje moterys gyvena vidutiniškai 5 metais ilgiau nei vyrai, o visame pasaulyje – 7 metais. Lietuvoje šis atotrūkis dar didesnis. Europos Komisijos paskelbtos ataskaitos duomenimis, moterys Lietuvoje gyvena net 11 metų ilgiau nei vyrai, ir tai didžiausias atotrūkis tarp lyčių Europos Sąjungoje.
Taigi kodėl vyrai miršta vidutiniškai ankščiau?
Yra daugybė priežasčių, kodėl santykis tarp vyrų ir moterų (kuris yra apytikriai vienodas tarp jaunų suaugusiųjų) bėgant metams krypsta moterų naudai. Tarp svarbiausių veiksnių yra šie:
• Vyrai labiau rizikuoja. Kai kurios iš priežasčių, atrodo, yra biologiškai nulemtos. Vyrų kaktinė smegenų skiltis, kuri atsakinga už sprendimų priėmimą, samprotavimą ir planavimą, vystosi kur kas lėčiau nei moterų. Dėl šios priežasties vyrai daug dažniau žūva autoįvykių metu ar nuo smurto nei moterys, pavyzdžiui, vairuodami motociklus ar išgėrę, dažniau įvykdo žmogžudystes. Tai patvirtina ir Lietuvos statistika. Higienos instituto 2017 metų duomenimis, išorinė mirties priežastis nustatyta 10,6 proc. vyrų ir tik 3,7 proc. moterų. Be to, kur kas dažniau vyrai pasirenka žalingą gyvenimo būdą rūkydami, nesaikingai vartodami alkoholį. Lietuviai pirmauja tarp Europos šalių pagal alkoholio suvartojimą, o tai irgi viena iš ankstyvos priešlaikinės mirties, ligų ir traumų priežasčių.
• Dažniau dirba pavojingus darbus. Vyrai gerokai dažniau nei moterys dirba ugniagesiais, kariškiais, statybininkais.
• Miršta nuo širdies ligų dažniau ir būdami jaunesnio amžiaus. Remiantis Lietuvos higienos instituto 2017 metų duomenimis, mirusių nuo kraujotakos sistemos ligų 18–64 metų vyrų amžiaus grupėje buvo 241/100 000 gyventojų, o moterų – 64/100 000 gyventojų. Priežastis galėtų būti ta, kad vyrai turi mažesnį kiekį hormonų estrogenų, pasižyminčių apsauginiu širdies ir kraujagyslių sistemos poveikiu. Tiesa, moterys, prasidėjus menopauzei ir sumažėjus estrogenų kiekiui, nebetenka šios apsaugos. Tačiau kitos priežastys, tokios kaip žalingi įpročiai, sveikatą žalojanti mityba, prastai kontroliuojamas aukštas kraujo spaudimas arba cholesterolio kiekis kraujyje, irgi sąlygoja tokį aukštą vyrų mirtingumo rodiklį.
• Vyrai stambesni nei moterys. Tarp daugelio rūšių pastebėta, kad stambesni gyvūnai miršta anksčiau nei tos pačios rūšies smulkesni. Nors šis faktas kalbant apie žmones yra abejotinas, tačiau panašu, kad žvelgiant į vyrų ilgaamžiškumą, jis pasitvirtina.
• Vyrai dažniau nusižudo. Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, 2017 metais Lietuvoje nusižudė 45,60 proc. vyrų , palyginus su 10 proc. moterų. Tai faktas, nepaisant to, kad moterys dažniau linkusios sirgti depresija ir dažniau bando nusižudyti. Vyrai, sergantys depresija, vengia kreiptis pagalbos, be to, vyraujančios sociokultūrinės normos juos taip pat atbaido nuo pagalbos prašymo sergant psichikos ligomis.
• Vyrai mažiau visuomeniški. Nors priežastys nėra iki galo nustatytos, tačiau didesnis mirtingumas stebimas tarp tų žmonių, kurie turi mažiau ar silpnesnių socialinių ryšių (įskaitant ir vyrus).
• Vyrai dažniau vengia gydytojų. Anot Amerikos sveikatos priežiūros ir kokybės agentūros (Agency for Healthcare Research and Quality), vyrai per praeitus metus kur kas labiau nei moterys buvo linkę neatvykti į profilaktinius sveikatos tikrinimus bei kur kas rečiau lankėsi pas gydytojus dėl kitų priežasčių. Lietuvoje situacija panaši. Vyrai rečiau nei moterys dalyvauja profilaktinėse programose, o į gydytojus linkę kreiptis tik iš tiesų rimtai susirgę.
• Vyrai savo sveikatą vertina geriau. Tyrimai rodo, kad vyrų sveikatos rodikliai yra prasteni nei moterų, tačiau jie savo sveikatą vertina geriau. Savikritikos trūkumas lemia, kad vyrai mažiau domisi sveika gyvensena nei moterys. Jų sveikatos raštingumas irgi yra mažesnis.
• Berniukai nuo pat mažens yra „nelygiaverčiai žaidėjai“, palyginus su mergaitėmis. Berniukų Y chromosoma dažniau mutuoja nei X chromosoma, o antros X chromosomos trūkumas – su X chromosoma susiję apsigimimai nėra „paslepiami“ antrosios – nepakitusios – chromosomos. Dėl nežinomų ir turbūt daugelio priežasčių, vyriškos lyties vaisiaus išgyvenamumas gimdoje taip pat mažesnis. Vystymosi sutrikimai taip pat dažnesni tarp berniukų, o kai kurie iš jų gali sutrumpinti gyvenimo trukmę.
Ką mes galime padaryti, kad vyrai gyventų ilgiau?
Kai kurių faktorių mes pakeisti negalime, na, o kiti yra pakeičiami. Vyrai gyventų ilgiau, jei:
• būtų laiku pastebėti jų depresijos simptomai, o jie patys būtų atviresni ir dažniau pasikalbėtų apie savo problemas;
• būtų atidesni sau ir nežalotų savęs autoįvykiuose, vairuotų blaivūs;
• daugiau laiko praleistų šeimoje su vaikais, ir tai atitolintų juos nuo žalingų įpročių;
• domėtųsi sveika gyvensena ir mityba;
• dažniau pasigamintų maistą namuose, teptų mažiau sviesto ant duonos, valgytų mažiau druskos, mėsos (ypač rūkytų mėsos gaminių), daugiau daržovių ir vaisių;
• kontroliuotų savo svorį, mažiau gertų alaus užkandžiaudami;
• būtų fiziškai aktyvūs kas dieną, o ne tik kelias valandas sporto klube: išeitų pasivaikščioti, tvarkytų kiemą, kastų sniegą ir pjautų žolę, valytų namus;
• domėtųsi ir reguliariai stebėtų savo sveikatą, ypač lėtinių ligų riziką: hipertenziją, cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje.
Mūsų kaimynai Suomijos Karelijos vyrai prieš 30 metų, kaip ir mes dabar, mirdavo labai jauni nuo infarkto. Ši teritorija net buvo vadinama „jaunų našlių slėniu“. Mokslininkams išsiaiškinus priežastis ir jas pašalinus, pavyko suvaldyti mirtingumą nuo infarkto 90 procentų.
Visuomenės sveikatos raštingumas didėja, Vyriausybė deda daug pastangų, kad sumažintų priešlaikinių mirčių – tiek vyrų, tiek moterų. Kadangi šios pastangos turės didesnę įtaką vyrams, galų gale skirtumas tarp pagyvenusių vyrų ir moterų mažės. Na, o kol kas darykime viską, ką galime, kad liktume sveiki.
Šaltiniai:
1. Internetinė prieiga: http://www.health.harvard.edu/blog/why-men-often-die-earlier-than-women-201602199137?utm_source=delivra&utm_medium=email&utm_campaign=BF20160222-Mens50&mid=11361404&ml=91563
2. http://www.hi.lt/sveikatos-statistika.html
Comments are closed.