Koronavirusas! Nepanikuokime. Susimąstykime

Straipsnis parengtas pagal David Catz MD, PhD (JAV), kuris pateikia kai kurias įžvalgas ir rekomendacijas.

Paulius Jaruševičius 2020 kovo 13

COVID-19 nėra vienodai pavojingas visiems. Sunkios koronavirusinės infekcijos ir mirties rizika ypač aktuali vyresniems nei 80 metų žmonėms. Mažesniu mastu vyresniems nei 70 metų, ypač tais atvejais, kai pradinė sveikata jau yra prasta.

Dar viena rizikos grupė – asmenys pažeistais plaučiais dėl rūkymo.

Tiems, kurie nėra rizikos grupėje, sunkios infekcijos rizika atrodo labai maža. Geriausi duomenys apie visą populiaciją yra iš Pietų Korėjos, kuri testavo žmones greičiau ir išsamiau nei bet kuri kita šalis. Iš iki šiol užregistruotų mažiau nei 8000 atvejų 99% užregistruoti kaip „lengvi“. Mirties rizika maždaug 0,8%. Tai reiškia, kad bendra pasveikimo tikimybė yra 99,2%.  Tačiau tai klaidina. Mirtis yra labai koncentruota – beveik 98% – tarp vyresnių nei 70 metų, o dar daugiau – tarp vyresnių nei 80 metų. Niekas jaunesnis nei 30 metų iki šiol Korėjoje nebuvo miręs.  Beveik nėra mirčių – 60 metų ir jaunesnių tarpe.

Taigi seniausioje amžiaus grupėje mirtis nuo koronaviruso gali būti vietoj mirties dėl kitos priežasties artimoje ateityje.

Italija praneša apie daugiau nei 1200 mirčių nuo COVID-19 ir tik 17 000 atvejų. Nėra pagrindo manyti, kad koronavirusas italams yra labiau mirtinas nei korėjiečiams. Realybė beveik neabejotina, kad Italijoje jau yra 100 000 ar daugiau užsikrėtimo atvejų. Panašiai yra ir viso pasaulio šalyse.

1) Infekcinės ligos „užkardos“ aplink senelių prieglaudas ir ligonines.
Siūloma visiškai izoliuoti ligonius arba tuos, kurie yra labai pažeidžiami infekcijos.

2) Pagalba pažeidžiamiems žmonėms.

Galbūt galime padėti apsaugoti silpnus, pagyvenusius žmones nuo koronaviruso. Verta patobulindami tokias paslaugas kaip „Maistas ant ratų“, Lietuvoje tokia paslauga kaip Barbora ir kt. Tiesiog atitolindami juos nuo kitų, galinčių perduoti virusą. Socialinių paslaugų tiekėjai galėtų perorientuoti savo paslaugas, gal net pasitelkiant savanoriškos krašto tarnybos karius. Negalima leisti, kad artimieji lankytu senyvus tėvus ir platintų virusą.

Yra dar viena galimybė.

Koronaviruso panika reiškia, kad viešbučio kambariai yra tušti, nenaudojami. Mes galime laikinai perskirstyti viešbučius kaip būstą labiausiai pažeidžiamiems nuo sunkios koronaviruso infekcijos. Tai reikštų visuotinius tyrimus atvykstant. Lėtinėmis ligomis sergantiems ir pagyvenusiems žmonėms turėtų būti suteikta galimybė už mažą kainą arba nemokamai apsigyventi izoliuotose viešbučiuose. Čia taip pat galime naudoti griežtus infekcijų kontrolės protokolus. Galime pasitelkti sveikatos priežiūros specialistus, kurie papildytų personalą. Tokiu būdu įdarbintume tuščius viešbučius ir personalą.

 3) Susirgimų kreivės amortizacija

Akivaizdu, kad reikia išvengti didelio užsikrėtusių ligonių antplūdžio vienu metu. Šio tikslo įgyvendinimui, sprendimas laikinai atšaukti didelius socialinius susibūrimus yra prasmingas.

Praktikos pratęsimas per ilgai, iki visuomenės funkcijų pilno išjungimo, yra kur kas labiau abejotinas. Ši infekcija jau yra plačiai paplitusi, todėl izoliacija tarp visų gyventojų gali būti nebeįmanoma. Tai reiškia, kad toks pats skaičius žmonių galų gale užsikrečia tik per ilgesnį laiką. Tačiau visuomenė patiria didesnį socialinį sukrėtimą. Čia labai svarbu įvertinti naštą, tiesiogiai susijusią su COVID-19 ir netiesioginius užsitęsusio visuomenės uždarymo padarinius. Šie padariniai apima ne tik ekonominę žalą, bet ir stresą dėl darbo bei pajamų praradimo ir tt.

Sutelkime savo pastangas ten kur jų labiausiai reikia – apsaugoti labiausiai pažeidžiamus senolius.  Tuo pačiu leiskime visai visuomenei veikti toliau, o ne užsidaryti. Lengviems koronaviruso atvejams nereikia ligoninės priežiūros, todėl norėdami išvengti perteklinio sistemos perkrovimo, turime vertinti kur yra tas sistemos pažeidžiamumas.  Ten ir turėtų būti sutelktos mūsų izoliavimo pastangos.

4) Mobilieji tyrimai.

Norėdami, kad jaunesni žmonės, sergantieji lengva infekcijos forma nepatektų į ligonines ir neužkrėstų labiausiai pažeidžiamų gyventojų turėtume juos tirti kitur. Koronaviruso tyrimai turėtų būti atliekami kuo toliau nuo ligoninių ir klinikų. Galėtume dislokuoti mobilius tyrimų centrus arčiau bendruomenių, kad žmonėms nereikėtų toli važiuoti.

Gydant tuos, kurie serga lengva infekcija nevertėtų naudoti ligoninių pajėgumo ir leisti jiems persirgti namuose.  Jei nepavyks sustabdyti plitimo pažeidžiamiausiose gyventojų grupėse, mums tikrai reikės šių išteklių.

Taikydami aukščiau išdėstytą politiką, nors ir skambančią žiauriai, mes iš tikrųjų galime atnaujinti verslą kaip įprasta.  Daugeliu atžvilgių, leisdami jauniems, tvirtiems žmonėms gyventi kasdieninį gyvenimą. Daugelis iš mūsų vis tiek užsikrės šiuo virusu. Taigi iki susirgsime galime būti produktyvūs ir „laukdami“ dirbti, tiekti prekes ir paslaugas. Žmonėms reikia prekių ir paslaugų, kaip ir visai ekonomikai. Tai taip pat išgelbės kai kurias gyvybes.

Tikėtina, kad visiems užsikrėtusiems jaunuoliams susidarys dalinis ar visiškas imunitetas šiam virusui. Tai kuri lemia penktą ir paskutinę rekomendaciją:

5) Imuniteto spragų užpildymas.

Kai turime vakciną, turėtų būti skiepijami tie, kurie neužsikrėtė, ypač senyvo amžiaus žmonės, kuriuos mes efektyviai apsaugojome. Tam reikės ne tik veiksmingos vakcinos sukūrimo, bet ir panaikinti klaidingą antivakcininį požiūrį visuomenėje, kuris pasireiškia visada, kai liga tampa pakankamai pažįstama, kad sukeltų mūsų „panieką“ vakcinavimui. Gripas kasmet nužudo šimtus tūkstančių visame pasaulyje.  Tačiau, remiantis socialiniais tinklais platinamomis sąmokslo teorijomis, daugelis žmonių neskiepijami. Čia koronavirusas yra tikrovės patikrinimas: mirtinas patogenas yra visuomenės priešas, o ne vakcinos, kurios leidžia jo išvengti. Iki šiol JAV nuo koronaviruso mirė 41, o sezoninis gripas nužudė net 50 000 žmonių.

Tai, kas išdėstyta aukščiau, galėtų būti įgyvendinta valstybiniu lygmeniu. Tačiau daug ko mes nežinome, todėl turėtume išlikti lankstūs ir pasirengę pakeisti savo politiką ir praktiką, jei to reikalauja mūsų patirtis, susijusi su pandemija. Ir, žinoma, turėtume pritaikyti viską, ko išmokome iš šios pandemijos, kad sušvelnintume ir, idealu, užkirstume kelią kitam kataklizmui.

Šaltinis:https://www.linkedin.com/pulse/responding-covid-19-case-dcisev-action-david/?fbclid=IwAR2yJozsN7Qe0KsayeHHsnk39wzifWZcZNyDh5coDk0YN2hXXDHn47Ca4to

Remėjas www.canabiotic.eu

Komentarai

comments

Jums irgi gali patikti Daugiau šio autoriaus

Comments are closed.