Kokoso aliejus

Straipsnį parengė Gyvensenos medicinos asociacija.
Vertė Jonas Klimavičius, redagavo Paulius Jaruševičius.

Maisto prekių parduotuvėse atsiranda vis daugiau kokosų aliejaus. Šis aliejus vis plačiau naudojamas konditerijoje. Kyla klausimas, ar jis yra geresnis už kitus aliejus, ar ne?

Į šį klausimą atsako gydytojas ir vienas autoritetingiausių mitybos mokslininkų pasaulyje Harwardo universiteto profesorius Walter C. Willet.

Kokosų aliejų vis lengviau galima surasti parduotuvėse. 90 % kokosų aliejaus sudaro sotieji riebalai, tai yra sočiųjų riebalų daugiau negu svieste (apie 64 % sočiųjų riebalų), jautienoje (40 %) ir netgi taukuose (apie 40 %). Vartoti per daug sočiųjų riebalų mityboje yra nesveika, nes jie padidina vadinamojo blogojo cholesterolio MTL (mažo tankio lipoproteinų) kiekį kraujyje, kuris savo ruožtu padidina riziką susirgti širdies ligomis. Taigi atrodytų, kad kokosų aliejus nėra naudingas mūsų širdžiai.

Kalbant apie kokosų aliejų įdomu yra tai, kad jis taip pat padidina ir taip vadinamojo gerojo cholesterolio DTL (didelio tankio lipoproteinų) kiekį kraujyje. Riebalai mityboje – ar jie būtų sotieji, ar nesotieji – linkę didinti DTL lygį, bet kokosų aliejus tarsi specialiai pritaikytas tai daryti.

Sočiųjų riebalų yra labai daug rūšių, priklausomai nuo anglies atomų skaičiaus molekulėje, apie pusė kokosų aliejuje esančių sočiųjų riebalų yra sudaryti iš 12 anglies atomo variacijų, vadinamų lauro rūgštimi. Jos kiekis kokosų aliejuje yra daug didesnis negu kituose aliejuose, todėl ši rūgštis tikriausiai ir lemia neįprastą DTL (gerojo) cholesterolio didėjimą. Bet augalinės kilmės aliejai nėra tik riebalai, juose yra daug antioksidantų ir kitų medžiagų, todėl jų bendras poveikis sveikatai negali būti vertinamas tik pagal MTL (blogojo) ir DTL (gerojo) cholesterolio pokyčius.

Kokosų aliejus yra nuostabaus skonio, todėl nekils didelių problemų, jei jį naudosime retkarčiais. Kokosų aliejus yra kietas kambario temperatūroje, todėl virėjai eksperimentuoja jį naudodami vietoj sviesto ar augalinio margarino, norėdami greičiau paruošti pyrago pagrindą ar kitus kepinius, kuriems reikalingi kietos konsistencijos riebalai. Ir jei jūs gaminate tailandietišką patiekalą, kokosų aliejus gali būti labai svarbus.

Dabar aš kokosų aliejų vartoju negausiai. Deja, norint nustatyti kokoso aliejaus poveikį cholesteroliui, mokslinių tyrimų buvo atlikta nedaug ir tik trumpalaikių. Mes tiksliai nežinome, kaip kokosų aliejus veikia širdies ligas. Aš nemanau, kad kokosų aliejus yra tiek pat naudingas kaip kiti augaliniai aliejai, tokie kaip sėmenų, alyvuogių ar sojų pupelių aliejus, kurie turi daugiau nesočiųjų riebiųjų rūgščių, ypač omega-3, ir dėl to mažina MTL (blogojo) ir padidina DTL (gerojo) cholesterolio kiekį. Tai, kad kokosų aliejus neįprastai didina DTL cholesterolio kiekį kraujyje, daro jį mažiau „blogu”, negu atrodytų, sprendžiant pagal sočiųjų riebių rūgščių kiekį jo sudėtyje. Visgi, gausiai vartoti kokosų aliejų sergant širdies ligomis nebūtų geriausias pasirinkimas įvertinus sveikesnių augalinių aliejų gausą.

Walter C. Willett, M. D.
Harvardo universiteto visuomenės sveikatos instituto
Mitybos departamentas

Komentarai

comments

Jums irgi gali patikti Daugiau šio autoriaus

Comments are closed.