Kaip stabdyti vėžinių ląstelių nekontroliuojamą dauginimąsi

Gyvensenos medicinos asociacija Paulius Jaruševičius

Gyvensenos medicinos klinikos praktikoje susiduriu su pacientais, sergančiais onkologinėmis ligomis. Vėžio priežasčių labai daug, tačiau yra keletas piktybinių navikų dauginimosi mechanizmų, kuriuos reikia suprasti.

Suprasti onkologijos mechanizmą svarbu ne tik žmonėms, kurių šeimos istorijoje yra sergančiųjų ar turinčiųjų genų mutacijų. Kasdienėje praktikoje susiduriame su pacientais, kuriems diagnozuojama ši klastinga liga, o jų šeimose nėra jokios onkologinių ligų istorijos. Dar aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje prof. Colin‘as Campbell‘as dirbdamas Kinijoje pastebėjo, kad vėžys nebūtinai yra genetinė liga, kuri perduodama iš kartos į kartą. Profesoriaus išvados, paskelbtos 2017 m Journal of Nature and Science, kontrastuoja su visuotinai paplitusia nuomone, kad maistas tai atskirų maistinių medžiagų suma.  Campbell‘as naudoja anglišką terminą Wholistic – visuminis. Jo nuomone, visuminė mityba pilnos struktūros augalais turi lemiamą įtaką vėžio prevencijai ir gydymui. Tyrėjų išvados – onkologija yra visų pirma mitybos sukelta, o ne genetinė liga, todėl gali būti gydoma mitybos intervencija.

Pažengusią ligą gydyti sunku
Pagrindė priežastis, kodėl taip sunku pagydyti vėžį, yra ta, kad kai mes jį galime diagnozuoti, dažniausiai liga būna jau labai pažengusi. Suprantama, pažengusią ligą gydyti yra sunkiau. Vėžys nėra ūmi liga, ji dažniausiai nepastebėta vystosi dešimtmečius. Mikroskopiniai vėžiniai dariniai mūsų organizme vystosi nuolat ir dažniausiai nesukelia jokių problemų. Jie yra nediagnozuojami, jų neįmanoma pamatyti tomografijos (PET) tyrimo metu. Piktybiniai augliai vystosi tik tuomet, kai organizme prasideda pačių vėžinių ląstelių skatinamas nevaldomas angiogenezės procesas. Angiogenezė yra natūralus organizmo fiziologinis procesas, kai formuojasi naujos organizmo kraujagyslės. Tai vyksta nuolat: kai organizmas auga ar gyja po sužeidimo. Tačiau nevaldoma angiogenezė yra esminė prielaida piktybiniams navikams ir metastazėms susiformuoti. Dėl greitesnio vėžinių ląstelių dalijimosi joms reikalingas didelis maistinių medžiagų, ir ypač gliukozės, kiekis. Nesuformuodami savos kraujotakos daugelis mikroskopinių navikų yra visiškai nekenksmingi. Kad galėtų greičiau augti ir metastazuoti, vėžinės ląstelės ne tik naudojasi organizmo kraujotaka, bet ir siunčia signalus, vadinamuosius VEGF (VEGF – kraujagyslių endotelio augimo faktoriai), kurie skatina naviko angiogenezę. Jos metu navikas siekia susikurti naują, savą kraujagyslių sistemą. Pažengusio vėžio atveju, dėl nekontroliuojamos angiogenezės navikus aktyviai maitina sava kraujotaka. Be angiogenezės daugelis vėžio formų negali vystytis, todėl angiogenezės kontrolės atstatymas yra ne tik vėžio prevencijos, bet ir gydymo lemiamas faktorius.

Kaip natūraliai atstatyti angiogenezės kontrolę
Angiogenezės fondo steigėjas gydytojas William‘as Li pateikia įžvalgas, kaip savo kasdiene mityba galime kontroliuoti angiogenezę ir neleisti navikų užuomazgoms susikurti savos kraujotakos ir supiktybėti. Tai nesudėtinga ir įmanoma kiekvienam.

Pradėkime kovoti su vėžiu jau šiandien. Rinkimės priešvėžinę mitybą
Taikus, harmoningas gyvenimas mums sudaro galimybę rinktis. Visi valgome kas dieną. Taigi kodėl neišsirinkti iš tokios gausos tokio maisto, kuris padėtų mažinti lėtinių ligų riziką. Žemiau pateikiame mokslu pagrįstas rekomendacijas, kurių laikydamiesi galime ženkliai sumažinti riziką susirgti vėžiu:

1.    Mažieji pomidorai turi daug angiogenezę stabdančių medžiagų. Troškinti pomidorai su trupučiu aliejaus turi daugiau priešvėžinių savybių, nes antioksidantas likopenas tirpus riebaluose, todėl geriau įsisavinamas.

2.    Mūsų šiaurietiškos mėlynosios vynuogės turi daugiau priešvėžinių medžiagų nei atvežtos iš pietų.

           

3.    Brokolių daigai yra vienas iš stipriausių priešvėžinių augalų.

4.    Trumpam pamerktas į karštą vandenį žaliosios arbatos pakelis išskiria daugiau priešvėžinių medžiagų nei ilgai laikomas puodelyje.

5.    Gerai kramtykime žalumynus ir juos vartokime gausiai. Žalumynuose daug priešvėžinių medžiagų.

6.    Naudokime raugintą maistą, įskaitant ekologiškus fermentuotus sojų produktus, tokius kaip misas (sojų pasta). Kai kuriuose raugintuose produktuose kelis kartus daugiau priešvėžinių medžiagų.

7.    Gamindami maistą naudokite prieskoninius augalus. Juose gausu antioksidantų. Ypač stiprus priešvėžinio poveikio augalas yra ciberžolė.

Kanabinoidai – natūralus priešvėžinis preparatas
Paskutinį dešimtmetį kanabinoidai plačiai tiriami ir naudojami onkologijoje. Įrodytas teigiamas jų poveikis tiek slopinant vėžinio proceso vystymąsi ir angiogenezę, tiek paspartinant vėžinių ląstelių žūtį, tiek aktyvuojant imuninius procesus, tiek siekiant palengvinti ligos simptomus, tokius kaip skausmas, nerimas, depresija, išsekimas ir apetito stoka. Taip pat esama įrodymų, kad kanabinoidai gali būti efektyvesni sergant tam tikromis vėžio formomis (krūties, prostatos, kraujo) ir gali būti naudojami kartu su kitomis terapijomis (chemoterapija, spinduline terapija) siekiant sumažinti jų šalutinius reiškinius ir padidinti gydymo efektyvumą. Esama daug įrodymų, kad sergant onkologinėmis ligomis kanabinoidai yra saugesni slopinant skausmą, palyginus su opiatais, ir gana efektyvūs.

Šaltiniai:

1.    Campbell, T. C. (2017). Cancer Prevention and Treatment by Wholistic Nutrition. Journal of Nature and Science, 3(10), e448.
2.    Dr. William L. 7 Ways to Eat to Defeat Cancer Today and Every Day.
3.    Kennedy AR. Overview: anticarcinogenic activity of protease inhibitors. In: Troll W, Kennedy AR, eds. Protease inhibitors as cancer chemopreventive agents. New York: Plenum Press, 1993:9–64. 2.
4.    Messina MJ, Persky V, Setchell KDR, Barnes S. Soy intake and cancer risk: a review of the in vitro and in vivo data. Nutr Cancer 1994;21:113–31.
5.    Guillermo Velasco, Sonia Hernández-Tiedra, David Dávila, Mar Lorente.
The use of cannabinoids as anticancer agents. Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry, Elsevier, 4 January 2016.

Komentarai

comments

Jums irgi gali patikti Daugiau šio autoriaus

Comments are closed.