Čija sėklų ir linų sėmenų nauda

linusemenysČija (ispaninio šalavijo) sėklos yra nepaprastai naudingos. Tai mažytės juodai baltos sėklos, turinčios omega-3 rūgščių, mažinančios kraujo spaudimą ir padedančios išvengti arterijų užsikimšimo. Taip pat čija turi uždegimą malšinančių savybių, todėl gali padėti esant uždegimams, susijusiems su širdies ligomis. 88 g čija sėklų turi daugiau geležies nei toks pat kiekis špinatų ir daugiau kalcio nei pienas.

Čija mažina cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje ir suteikia energijos, todėl Pietų Amerikos indėnai maitindavo savo karius ir bėgikus čija sėklomis, kaip super maistu. Čija sėklose taip pat yra triptofano aminorūgšties, kuri gerina miegą. Jose gausu tirpių ir netirpių skaidulų bei maisto medžiagų, skatinančių gerųjų bakterijų dauginimąsi gaubtinėje žarnoje.

Linų sėmenyse esančios medžiagos palaiko hormonų pusiausvyrą, stiprina vaisingumą ir sušvelnina menopauzę. Be to, linų sėmenyse gausu omega-3 rūgščių ir skaidulų, kurios mažina cholesterolio kiekį ir stiprina imunitetą. Juose taip pat yra magnio, B grupės vitaminų ir mangano, jie palaiko tinkamą cukraus kiekį kraujyje ir aktyvina žarnyno veiklą, taip pat padeda apsisaugoti nuo diabeto. Linų sėmenyse labai mažai angliavandenių, todėl jie praverčia metant svorį. Jie suteikia sotumo jausmą, todėl galite valgyti mažiau. Kaip ir žalioje arbatoje, linuose gausu polifenolio bei antioksidantų, kurie padeda apsisaugoti nuo vėžio. Tyrimais įrodyta, kad žmonės, kasdien suvalgantys apie 30 g maltų linų sėmenų, net 20 % sumažina metabolinio sindromo pasireiškimą.

Linų sėmenų gleivės – kas tai?

Tai tirpios skaidulos, kurios gydo ir apsaugo gaubtinę žarną

Linų sėmenyse gausu tirpių skaidulų, padedančių apsaugoti ir gydyti gaubtinę žarną. Linų sėmenų gleivės – tai tiršta, į drebučius panaši masė, kuri išsipučia sugerdama vandenį, joje gausu baltymų. Ji turi šių gydomųjų savybių:

  • veikia kaip minkštiklis, ramina ir gydo audinius (panašiai kaip drėkinamasis kremas ramina odą);
  • raminamoji priemonė, kuri saugo ir ramina vidinius audinius, gydo žarnyno sudirgimus ir uždegimus.

Linų sėmenų gleivių nauda sveikatai:

  • minkština išmatas ir skatina reguliarius žarnyno judesius, kurie neleidžia kauptis toksinams ir padeda sumažinti blogojo cholesterolio (MTL) kiekį;
  • padeda palaikyti gerąją mikroflorą storojoje žarnoje, todėl apsaugo nuo kenksmingų bakterijų;
  • padeda sumažinti arba visai atsikratyti potraukio nesveikam maistui, kuris išsivysto dėl mažo cukraus kiekio kraujyje ir dėl organizmo poreikio gauti pakankamai gerųjų riebalų ir ląstelienos – tai padeda išlaikyti tinkamą cukraus kiekį kraujyje bei optimalų kūno svorį;
  • nuramina sudirgusį virškinamąjį traktą – tai ypač naudinga žmonėms, kenčiantiems nuo dirgliosios žarnos sindromo, divertikulito ir kitų žarnyno ligų.

Lieknėjimas ir linų sėmenys eina koja kojon, nes linai silpnina potraukį saldžiam maistui, o organizmas gauna medžiagų, kurios jam ypač reikalingos.

Linų skaidulos

Nuolat girdime, kad mityboje turi būti daug skaidulų, tačiau KODĖL? Trumpas atsakymas yra toks: skaidulos būtinos, norint pašalinti atliekas ir visa kita, ko organizmui nereikia, įskaitant cholesterolį ir toksinus.

Didžiulė linų skaidulų nauda sveikatai:

  • mažina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, nes mažina kraujo spaudimą ir blogojo cholesterolio kiekį;
  • saugo nuo gaubtinės žarnos, krūties ir prostatos vėžio;
  • padeda kontroliuoti ir palaikyti tinkamą cukraus kiekį kraujyje;
  • suteikia sotumo jausmą, tad gelbsti, jei esate linkęs persivalgyti; padeda palaikyti tinkamą svorį.

Auksiniai linų sėmenys turi labai daug skaidulų, todėl yra vienas iš maisto produktų, geriausiai valančių ir gydančių virškinimo sistemą. Dviejuose valgomuosiuose šaukštuose auksinių linų sėmenų yra apie 8 g tirpų ir netirpių skaidulų!

Skaidulos – kas tai?

Skaidulų gauname su įvairiu maistu: neskaldytomis kruopomis (įskaitant auksinius linų sėmenis), vaisiais, daržovėmis, riešutais, pupelėmis ir žirniais (t.y. ankštiniais augalais). Maistinės skaidulos yra augalo dalis, kuri virškinimo metu neskyla. Skaidulos yra ta varomoji jėga, kuri žarnynu stumia maistą, vandenį ir atliekas.

Linuose yra ir tirpių, ir netirpių skaidulų – ir vienos, ir kitos yra reikalingos, kad stumtų atliekas storąja žarna ir valytų bei saugotų visą virškinimo sistemą. Tirpios ir netirpios skaidulos, esančios auksiniuose linų sėmenyse, padeda pašalinti toksinus ir cholesterolį bei gydo žarnyną.

Tirpių skaidulų teikiama nauda:

  • mažina riziką susirgti širdies ligomis;
  • turi omega-3 riebiųjų rūgščių, todėl padeda sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje;
  • skatina gerosios mikrofloros augimą;
  • nuramina sudirgusį žarnyną;
  • mažina bendrą cholesterolio kiekį, taip pat blogojo cholesterolio kiekį;
  • sergantiems diabetu padeda palaikyti tinkamą cukraus kiekį.

Viena iš tirpių skaidulų rūšių yra linų sėmenų gleivės, dėl jų linų sėmenys tampa glitūs, jei užpilame juos vandeniu. Šios gleivės, veikiančios kaip minkštiklis ir raminamoji priemonė, yra būtinos, jei norime išsivalyti ir pagydyti gaubtinę žarną. Linų skaidulos padeda lengviau tuštintis ir ramina sudirgusį žarnyną, prisotindamos išmatas gleivių.

Netirpių skaidulų teikiama nauda:

  • gydo arba palengvina vidurių užkietėjimą ir viduriavimą;
  • valo, ramina ir gydo gaubtinę žarną;
  • skatina reguliarius žarnyno judesius;
  • padeda tiesiajai žarnai pašalinti toksinus, cholesterolį ir išmatas;
  • padeda palaikyti šarmų ir rūgščių pusiausvyrą žarnyne;
  • palaiko optimalią pH pusiausvyrą gaubtinėje žarnoje, todėl saugo nuo gaubtinės žarnos vėžio.

Netirpios linų skaidulos treniruoja žarnyno raumenis, iššluoja iš gaubtinės žarnos atliekas ir padeda susiformuoti išmatoms. Taip pat šios ypatingos maistinės skaidulos švelniai nuvalo gleivių perteklių ir kitas nuosėdas nuo plonojo žarnyno sienelių, tuo pagerindamos absorbciją.

Skaidulų nauda (apibendrintai):

  • saugo nuo hemorojaus ir divertikuliozės;
  • saugo nuo gaubtinės žarnos ir krūties vėžio;
  • saugo nuo lėtinių ligų, tokių kaip širdies ligos ir diabetas;
  • padeda gyventi sveikesnį gyvenimą!

Kiek skaidulų vartoti?

Sveiki suaugusieji turėtų suvalgyti 25-35 g skaidulų kasdien. Amerikos dietologų asociacija nustatė, kad dauguma JAV gyventojų suvartoja vos 11 g skaidulų per dieną, tad nieko keisto, kad gausėja ligų, kurių taip paprasta išvengti! Skaidulos mums REIKALINGOS!

Komentarai

comments

Jums irgi gali patikti Daugiau šio autoriaus

Comments are closed.