Ar priimsite šį vieno mėnesio iššūkį?

Daugeliui atsisakyti visų gyvūninės kilmės produktų (mėsos, paukštienos, žuvies, sūrio, pieno, kiaušinių) atrodo neįmanomas dalykas, o pati vegetarizmo idėja gali pasirodyti kiek keistoka ar net fanatiška.  Jeigu vis dėlto susidomėjote šia idėja, tačiau manote, kad mėsos ir kitų gyvūninių produktų atsisakyti nesugebėsite, siūlau iš pradžių pabandyti taip maitintis mėnesį. Suprantama, mėnuo yra per trumpas laiko tarpas, kad pajustumėte žymų sveikatos pagerėjimą, tačiau to užteks, kad įvyktų štai kas:

 1. Pradėsite geriau jaustis;heart image
 2. Tikėtina, kad numesite svorio;
 3. Atrasite nuostabių, skanių augalinės kilmės produktų, kurių anksčiau nepastebėjote. Taip pat išbandę naują mitybą pamatysite, kaip pasikeitė Jūsų skonio pojūčiai. Jums ne tik ims nepatikti mėsa, bet ir atrasite daugybę naujų skonių, kuriuos anksčiau užgožė gyvulinės kilmės produktai.
 4.  Galbūt priprasite prie naujos mitybos ir ji Jums ims patikti (daugeliui mėnesio pakanka, be to, jie pamato, kad tai visai  nėra sunku). Svarbiausia – sužinosite, jog taip maitintis yra  įmanoma.

Pirmasis mėnuo gali būti sunkus, bet vėliau vegetariškai maitintis tampa lengviau, o daugeliui – netgi labai malonu. Jeigu apsisprendėte, tai žinokite, jog per pereinamąjį laikotarpį patirsite štai ką:

 1. Pirmąją savaitę gali sutrikti virškinimas, nes skrandis turi prisitaikyti prie naujos mitybos. Tai yra natūralu ir trunka neilgai, todėl nerimauti dėl to nereikėtų.
 2. Jums reikės atrasti naujų receptų, todėl negailėkite tam laiko, nes ligos jo atima daugiau.
 3. Jums taip pat reikės prisitaikyti psichologiškai. Juk daugeliui atrodo, kad jei lėkštėje, ypač per pietus, nėra mėsos, tai ji beveik tuščia.
 4. Draugai, kolegos ir šeimos nariai gali Jūsų neparemti. Jiems gali pasirodyti, kad vegetariška ar veganiška mityba kelia grėsmę jūsų sveikatai. Dažnai taip yra todėl, kad jie jaučia, jog patys maitinasi nesveikai, tad jiems nesmagu, kad kiti sugeba atsisakyti blogų įpročių, o jie patys – ne.

Ir štai dar keli patarimai, kurie padės Jums tą pirmąjį mėnesį:

 1. Vėliau maitintis augaliniu maistu Jums kainuos pigiau, nei dabar mokate už mėsą, pieną, žuvį ir kiaušinius, tačiau iš pradžių, kol ieškosite sau tinkamų produktų, galbūt išleisite daugiau. Negailėkite tų pinigų.
 2. Maitinkitės gerai ir išbandykite kuo daugiau vegetariškų patiekalų.
 3. Maitinkitės sočiai, bet nepersivalgykite.  Galbūt norite numesti svorio – tai puiku, ir Jums šiuo atveju padės naujoji mityba. Tačiau jokiu būdu neribokite maisto tiek, kad jaustumėtės alkani.
 4. Maitinkitės įvairiai. Kuo įvairesnis augalinis maistas, tuo daugiau maistinių medžiagų gaunate.
 5. Valgykite neperdirbtą ar mažai perdirbtą augalinės kilmės maistą, venkite rafinuotų produktų, kuo mažiau dėkite į patiekalus druskos ir riebalų.

Ką valgyti?

Gerai suplanuota vegetariška mityba gali suteikti mums visų reikiamų baltymų, riebalų, vitaminų, mineralų, ląstelienos ir kalorijų, kurių mums reikia! Valgykite, kiek norite, neperdirbto ar mažai perdirbto augalinės kilmės maisto, stenkitės, kad jis būtų kuo įvairesnis. Žemiau yra pateikiamas produktų sąrašas, kuriuos reikia vartoti, kuriuos reikia mažinti ir kurių reikia vengti.

Vartotini augaliniai produktai:

 • Apelsinai, kiviai, paprikos, obuoliai, agurkai, avokadai, cukinijos, miško uogos, moliūgai, mangai, baklažanai, kriaušės, melionai, greipfrutai, persikai ir t.t.
 • Brokoliai, žiediniai kopūstai, špinatai, artišokai, lapiniai kopūstai, briuseliniai kopūstai, salotos, lapiniai runkeliai, salierai, šparagai, lapinės garstyčios, gražgarstės, petražolės, jūros dumbliai ir t.t.
 • Bulvės, burokai, morkos, ropės, svogūnai, česnakai, porai, ridikai, griežčiai ir t.t.
 • Įvairios pupos ir pupelės, žirniai, žemės riešutai ir kiti įvairūs riešutai ir t.t.
 • Įvairūs valgomieji grybai
 • Kviečiai, rugiai, ryžiai, kukurūzai, soros, avižos, miežiai, grikiai, burnočiai ir t.t.

Šių produktų vartojimą reikia mažinti:

 • Makaronai, balta duona, pyragaičiai ir kiti saldūs konditerijos gaminiai
 • Įvairūs augaliniai aliejai
 • Įvairios žuvys

Šių produktų reikia vengti:

 • Įvairūs mėsos patiekalai
 • Įvairūs pieno produktai
 • Kiaušiniai ir su jais pagaminti produktai (pvz., majonezas)

Būtų puiku, jei augalinės kilmės maistas Jums imtų patikti ir teikti tikrą pasitenkinimą. Vis dėl to pereinamasis laikotarpis nėra paprastas. Būtina įveikti psichologinius barjerus, bus ir praktinių kliūčių. Tam reikės laiko. Tačiau naujosios mitybos poveikis stebuklingas. Ir Jūs pamatysite, kaip lengvai jis pasiekiamas pakeitus mitybos įpročius.

Taigi priimkite šį vieno mėnesio iššūkį! Ne tik laimėsite patys, bet ir padėsite visai visuomenei siekti sveikesnio gyvenimo.

 

Literatūra:

T. Colin Campbell, Ph. D. ir Thomas M. Campbell “Natūralus būdas išvengti ligų”

Komentarai

comments

Jums irgi gali patikti Daugiau šio autoriaus

Comments are closed.