Ar linų sėmenys gali padėti išvengti krūties vėžio? – Gydytojas Michael Greger

Artėja žiema. Mažėja lauke augančių salotų ir daržovių. Ypatingą reikšmę maitinantis žiemą turi linų sėmenys. Galima sėmenis malti, bet tuomet vartoti juos reikia nedelsiant, nes Omega 3 – vertingiausia augalo dalis greitai oksiduojasi. Vartokime linų sėmenis nekeptus. Linų sėmenų aliejaus, kaip ir kitų aliejaus rūšių vartoti aš nerekomenduoju. Geriausia linų sėmenis pamirkyti per naktį ir, ryte sudėjus į plaktuvą, suplakti ir pasigaminti tyrę, kuria skanu valgyti su šviežia obuolių tyre. Tuomet lengvai įsisavinsime visas ten esančias maistines medžiagas apie kurias kalba savo straipsnyje Dr. Michael Greger.

Pristatau jums Gydytoją Michael Greger (JAV) – tai tarptautinio masto mitybos ir gyvensenos pokyčių ekspertas, populiarių knygų ir mokslinių tyrimų autorius. Michael ypatingą dėmesį skiria moksliniams tyrimams, kurie patvirtina, kad maistas ne tik gali padėti išvengti įvairių ligų, bet jas ir išgydyti. Netrukus JAV pasirodys nauja jo knyga „Kaip nemirti“.

Ann Wigmore Fondas Paulius Jaruševičius

 

Ar linų sėmenys gali padėti išvengti krūties vėžio?

Jau esu rašęs apie lignanų poveikį mažinant krūties vėžio riziką ir stiprinant sveikatą, kai sveikstama po krūties vėžio; rėmiausi tyrimais, kurie rodo, jog moterys, sirgusios krūties vėžiu ir valgiusios daugiau lignanų, išgyveno ilgiau. Tačiau lignanų randama daugybėje augalų (sėklose, nesmulkintuose grūduose, daržovėse, vaisiuose, uogose), tad kaip žinoti, kad lignanai nėra tik suvartojamo neapdoroto augalinio maisto kiekio rodiklis? Pavyzdžiui, žmonės, valgantys daug daržovių (vegetarai), suvartoja aštuonis kartus daugiau lignanų nei visavalgiai.

Lignanai ne tik stabdo žmogaus krūties vėžio ląstelių augimą, bet ir užkerta kelią vėžio ląstelių migracijai. Tačiau tik 2005 metais tai buvo iki galo ištirta pasitelkus pacientus. Toronto Universiteto tyrėjai atliko dvigubai aklą, placebu kontroliuojamą klinikinį tyrimą, kuriame buvo tiriamas linų sėmenų – augalo, turinčio didžiausią lignanų koncentraciją, – poveikis krūties vėžiu sergantiems pacientams. Tyrėjai nustatė, kad linų sėmenys turi potencialą sumažinti žmogaus krūties vėžio naviko augimą vos per kelias savaites. Todėl aš ir pradėjau rekomenduoti maltus linų sėmenis savo pacientams, sergantiems krūties vėžiu.

Gydytojas Michael GregerO ar gali lignanai padėti išvengti krūties vėžio? Suvartojamas didelis lignanų kiekis taip pat siejamas su sumažėjusia rizika susirgti krūties vėžiu, tačiau, vėlgi, suvartojamas lignanų kiekis gali paprasčiausiai reikšti suvartojamą didelį augalinio maisto kiekį. Todėl Kanzaso Universiteto tyrėjai vienus metus kasdien duodavo po vieną arbatinį šaukštelį maltų linų sėmenų moterims, patenkančioms į didelės rizikos susirgti krūties vėžiu grupę, ir nustatė, kad tai sumažino ikivėžinių pakitimų procentą.

O kaip dėl linų sėmenų ir paties krūties vėžio? Atmetus tiriamuosius, iki šiol buvo pernelyg mažai moterų, reguliariai valgančių linų sėmenis. Tyrimas „Vėžio priežastys ir kontrolė“, apimantis 6000 tiriamųjų, parodė, kad linų sėmenų (ir linų sėmenų duonos) vartojimas siejamas su 20–30 procentų sumažėjusia krūties vėžio tikimybe. Tyrėjai pastebėjo, kad, kadangi linų sėmenyse yra itin gausu lignanų, užtenka kasdien suvalgyti labai nedidelį linų sėmenų kiekį, kad organizmas gautų reikiamą lignanų kiekį, kuris siejamas su sumažėjusia krūties vėžio rizika: „Paaiškėjo, kad dauguma moterų nevartoja linų sėmenų ir kad suvartojamas nedidelis jų kiekis yra siejamas su sumažėjusia krūties vėžio rizika, tad verta apsvarstyti didesnį linų sėmenų suvartojimą“.

Naujausia apžvalga apibendrina sąsajas tarp linų sėmenų ir sumažėjusios krūties vėžio rizikos, geresnės psichinės sveikatos bei mažesnio mirtingumo tarp sergančiųjų krūties vėžiu. Vienintelis kitas tyrimas, skirtas nustatyti linų sėmenų vartojimo ir smegenų sveikatos sąsajas, apie kurį žinau, ištyrė 100-o dažniausiai vartojamų vaistų ir maisto papildų poveikį suaugusiųjų protiniams gebėjimams. Jo metu nustatyta, kad linų sėmenys yra vienas iš nedaugelio produktų, turinčių teigiamą poveikį smegenų veiklai.

Kaip dar linų sėmenys gali padėti išvengti krūties vėžio bei jį gydyti? Yra tokia uždegiminė molekulė, vadinama interleukin-1, kuri padeda navikams maitintis, augti ir plisti. Todėl mūsų organizmas gamina interleukin-1 receptoriaus antagonistą, susirišantį su IL-1 ir jį blokuojantį. Šio inhibitoriaus aktyvumą galima padidinti vartojant vaistus (tamoksifeną) arba valgant linų sėmenis. Prieš prasidedant menopauzei, moterys gali nuslopinti IL-1 uždegimą sukeliantį poveikį pridėdamos prie savo valgiaraščio keletą šaukštų maltų linų sėmenų. Vartojant linų sėmenis vieną mėnesį, priešuždegiminių inhibitorių lygį galima pakelti iki 50 procentų, o tai yra daugiau, nei gali tamoksifenas.

Taip, pašalinus kiaušides galima sumažinti krūties vėžio riziką iki 60 procentų, tačiau to kaina – sunkūs šalutiniai poveikiai. Vaistas tamoksifenas 40 procentų sumažina krūties vėžio atvejų skaičių, tačiau gali turėti sunkių šalutinių poveikių, tokių kaip gimdos vėžys ir krešuliai kraujyje. Todėl būtina toliau vystyti mažiau kenksmingas (netgi stiprinančias sveikatą!) strategijas išvengti vėžio, tokias kaip mitybos koregavimas. Linų sėmenyse esantys lignano fitoestrogenai gali būti puiki pradžia, žinant tyrimų duomenis, rodančius sumažėjusią vėžio riziką ir didesnį išgyvenusių pacientų skaičių.

Lignanai nėra stebuklinga piliulė, apsaugosianti nuo vėžio, tačiau, užbarstę šiek tiek linų sėmenų ant kepsnio ar sumuštinio, padarysime savo mitybą ir gyvenimo būdą sveikesnius, ir tai gali padėti sumažinti krūties vėžio sergamumą bendroje populiacijoje.
Vertė Irma Šlekytė

Gydytojas Michael Greger

Komentarai

comments

Jums irgi gali patikti Daugiau šio autoriaus

Comments are closed.